Url Değişimi Sıralamayı Etkiler Mi?  

Url Değişimi Sıralamayı Etkiler Mi?  

Bazen gerekli olsa da, URL’leri değiştirmek riskli bir iştir. Url Değişimi Sıralamayı Etkiler Mi? Yanlış gerçekleştirilen en ufak bir değişiklik, web sitenizin sıralamaya girmesine ve sonuçlarda çıkmamasına neden olabilir. Aslında, değişen URL’ler, web sitenizi mahvedecek en iyi yollardan biri olarak listelenir. Yani, sorumuzun cevabı URL’yi değiştirmek sıralamayı çok olumsuz etkiler. Yanlış yapıldığında, web sitesi ziyaretçileri sitenize ulaşmaya çalışırken 404 hata alır ve Google sitenizi düzgün bir şekilde dizine ekleyemez. Herhangi bir URL’de değişiklik yapmayı düşünüyorsanız, dikkate almanız gereken bazı önemli faktörler vardır.

Url Değişimi Sıralamayı Etkiler Mi?

Google’da Sıralama Kaybı Büyük harf, alt çizgi, yanlış yönlendirmeler, alan adı değiştirme, vb. Eklemeler gibi, URL’nizle yapılan basit değişiklikler, sıralama için ciddi sonuçlar doğurabilir. Örneğin, yeni bir alan adına taşındığınızda yeni alanın geçmişini bilmeniz gerekir. Geçmiş, ceza veya spam içeriyorsa, trafikte ciddi bir düşüş yaşayacaksınız. Ayrıca, yinelenen içerik ve karmaşık yönlendirmeler riskiyle de karşılaşırsınız.

Google, değişiklikleri doğru bir şekilde gerçekleştirilse bile değiştirilmesinin gerekçesi ne olursa olsun, trafikte geçici bir düşüşe yol açacaktır. Url Değişimi Sıralamayı Etkiler Mi? Ancak, hatalar yapılırsa, üstesinden gelmek zor olacaktır. Herhangi bir URL değiştirildiğinde, organik arama performansınız değişecek, bu da daha kötüsü olabilir.

 Yönlendiren Site Trafiğinin Kaybı

Umarım, çok yönlendirici site trafiği ile sağlıklı bir bağlantı portföyü oluşturdunuz. Ancak, sitenizi taşımayı veya URL’leri değiştirmeyi planlıyorsanız, oluşturmaya çalıştığınız yönlendirmelerden gelen trafiği kaybedebilirsiniz. URL’leri değiştirmek, web sitesi ziyaretçilerinin hata sayfalarına yönlendiren bağlantılara neden olabilir. Bu bozuk bağlantılar, yönlendiren trafiğinizi ve sitenizin güvenilirliğini bozacaktır.

 E-posta Tıklamaları Ölü URL’lere Git

URL değişiklikleri e-posta pazarlama kampanyanızı olumsuz yönde etkileyebilir, çünkü e-posta aboneleri onları bir URL’ye gönderen bir bağlantıyı tıklayabilir. Uygun yönlendirmeler olmadan, kırık bağlantılar abonelerinizin gelen kutularına taşacak ve e-posta tıklamalarınızın ve abone tabanınızın düşmesine neden olacaktır.

gO

Herhangi bir URL’yi değiştirmeyi tercih etmeden önce kararınızı ağır bir şekilde tartmanız gerekir. URL’ler, web siteniz için çok önemli bir kaynaktır. Bir kırık link bile web sitenize zarar verebilir. Sadece yüzde 100 gerekli olduğunda URL’leri değiştirmelisiniz. 301 yönlendirmelerin düzgün bir şekilde devreye girmesini beklerken, trafiğinizde tahmini yüzde 25’lik bir kayıp yaşamaya hazır olup olmadığınızı kendinize sorun.

Trafikte geçici bir düşüşün uzun vadede SEO açısından daha iyi olacağını düşünebilirsiniz, ancak 2013’te Google’ın John Mueller, SEO’yu sadece SEO nedenleriyle değiştirmeyi önermediğini belirtti. Ona katılmayan birçok kişi var, ama bunu bir uyarı kelimesi olarak almalısın. Sadece yüzde 100 gerekliyse URL’lerinizi değiştirin.

Örneğin, web sitenizin tamamında önemli bir gözden geçirme yapacaksanız, özellikle yeni bir siteye taşınacak olursanız uygun bir seçenek olabilir. Sadece kalıcı olarak yönlendirmeniz gerekiyorsa, URL’lerinizi değiştirin. Bir 301 yönlendirme kullanmak, herhangi bir bağlantı suyunun büyük kısmının kırık linkleri veya indeksleme hatalarını etkili bir şekilde çözerek kaybolmasını engelleyecektir.

Dinamik ve statik URL’ler, seçim yaparken birçok kişi için büyük katkıda bulunan bir faktördür. Url Değişimi Sıralamayı Etkiler Mi?  Google, statik URL’lerin tıklama oranlarına göre hafif bir avantaj sağlayabileceğini kabul etmektedir (ancak bunların tonlarca nedeni için gerçekten büyük bir avantajı vardır), dinamik URL’ler ise statik görünmesini sağlamak için parametreleri gizleme konusunda tercih edilir. Google, her iki alanda da ilerleme kaydettiklerini ve birçok kişinin inanmasına rağmen, dinamik URL’lerin Google tarafından taranabileceğini kabul ediyor. Google, gereksiz parametreleri veya yolda sorunlara neden olabilecek parametreleri kaldırmazsanız, dinamik URL’leri yeniden yazmayı bırakmanızı önerir.

 URL’leri Değiştirme
URL’leri Değiştirme

 Sadece 301 Yönlendirmelerini Kullan

Google, bir sayfanın URL’sini değiştirmeniz gerektiğinde 301 yönlendirmesini kullanmanızı önerir. Eski bir siteyi yeni bir alan adına taşımak için sorunsuz bir geçiş istiyorsanız, 301 yönlendirmesi uygundur. Ya da, kullanıcıların web sitenize birden çok url üzerinden erişmelerini istiyorsanız. 301, web sitelerini, eski URL’lerin yeni web sitesine yönlendirildiğinden emin olmak için birleştirmenize de olanak tanır. Ayrıca, küçük yan not: Web siteniz https üzerinde çalışmıyorsa, https’den http’a geçiş yapma ve https’yi aktif bırakmak, CRO için çok kötü olacak.

Başlamadan önce, sitenizin trafiğini ve bağlantı kalitesini korumaya yardımcı olacak etkili bir yönlendirme stratejisi oluşturun. Bu, yeni URL’nizin eski URL’nin bağlantı suyunu, sıfırdan kazanmak zorunda kalmadan devralmasına yardımcı olacaktır. Böylece eski bağlantıların zamanla dizine eklenmesine izin verilir. Sadece 301 Yönlendirmelerini Kullan Genel olarak, bir bağlantı stratejisi, organik aramanızın normale dönmeden önce yaşayacağı süreyi en aza indirecektir. Ayrıca, herhangi bir kopuk bağlantıyı veya sevk trafiği kaybını azaltmak için gerekli tüm adımların atılmasını sağlayacaktır.

Değişiklik yapmaya karar verdiyseniz, çok az zararla bile sonuçlanmayacak kadar sorunsuz geçiş sağlamak için gerekli adımları izleyin. Korunacak her sayfa için yalnızca 301 yönlendirmesini bir yönlendirme URL’si ile kullanın. Değişikliği sağlamak için tüm sayfa içi bağlantılarını güncellediğinizden emin olun, ancak mümkünse zincir yönlendirmeleri oluşturmayın. Yeni bir XML site haritasının oluşturulması ve Google’a gönderilmesi gerekecek. Eski bir siteyi yeni bir siteye taşıyorsanız, eski site haritasını geçici olarak bırakın.

 Sadece 301 Yönlendirmelerini Kullan
Sadece 301 Yönlendirmelerini Kullan

 URL’lerinizi Kontrol Edin

İşiniz bitmeden önce, yeni bağlantılarınızın nasıl performans göstereceğini belirlemek için herhangi bir hatayı kontrol etmek için Screaming Frog gibi araçlar kullanmanız gerekir. SEO örümcek araçlarının kullanımıyla, sitenizi, kaçırılan yönlendirmeler veya yinelenen sayfa sorunları için incelemek üzere analiz edin ve denetleyin. Url Değişimi Sıralamayı Etkiler Mi?   Bir SEO problemine neden olabilecek herhangi bir yerinde sorunları bir problem haline gelmeden inceleyebilir ve çözebilirsiniz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir