Unutkanlığa Neden Olan Hastalıklar Nelerdir

Unutkanlığa Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Günümüzde unutkanlık çok sık rastladığımız hastalıklardan biri haline gelmiştir. Unutkanlığa Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?  Sadece yaşlılarda görülen değil her yaştan insanın bir hastalığı ve sağlık sorunudur. Biz insanlar doğduğumuz zamandan itibaren öğrendiklerimizi kullanmak amacıyla hatırlamaya çalışırız.

Unutkanlığa Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

İnsanlar yaşamı için gerekli ve duygusal olan olayları veya hatıraları kalıcı olarak belleğe kaydeder. İlerleyen zamanlarda ise belleğinde kullanmadıkları hatıraları veya bilgileri unutup yenilerine yer açarlar. Bu çok normal bir durumdur.

 Unutkanlıkda Başlıca sorunlar

Genç yaşlarda yoğunluk, stres, sıkıntı, dikkat-konsantrasyon bozukluklarına bağlı olarak, bazen unutmak istemese bile insanlar unutabiliyor. Unutkanlık adı verdiğimiz bu hastalık doğru öğrenme tekniklerinin kullanılmaması sonucunda da ortaya çıkar. Yaş ilerledikçe beyin işlem hızı da hücre bozulmaları nedeni ile yavaşlar. Bu nedenle; unutkanlıklar gençlere nazaran yaşlılarda artma gösterir. Gençlerde görülen unutkanlık ise, genel olarak psikolojik sorunlarda yattığı olur. Depresyon, gerginlik vb. sorunlar beynin işlevlerinden biri olan dikkat toparlama ve yöneltmeyi bozarak unutkanlık yapar.

 Unutkanlığın sebepleri

B12 eksikliği de bunlardan birisidir. Bu eksiklik; toplumda en sık bilinen sebeplerden biridir. Unutkanlığa Neden Olan Hastalıklar Nelerdir? Bunun dışında diğer sorunlardan biri ise; psikiyatrik hastalıklarda da görülebilir. Şizofreni, duygu durum bozukluğu gibi hastalıklarda unutkanlık görülür. Unutkanlık deyince direkt olarak Alzheimer gelir ama her unutkanlık Alzheimer değildir.

Damar tıkanıkları nedeniyle, tiroit bozukluklarında, B12 vitamini, folik asit gibi vitaminlerin eksikliği nedeniyle kalp hastalığı, karaciğer hastalığı gibi başka organ hastalıklarının beyni etkilemesi sonucunda unutkanlık baş gösterebilir. Bu türden hastalıklar ile baş etmek için de beslenme önemlidir. Beynin genel anlamda sağlıklı olması için bazen beslenme oldukça önemlidir.

Mesela; alkol ve tütün kullanılmaması, Unutkanlığa Neden Olan Hastalıklar Nelerdir? özellikler B vitaminleri, demir, magnezyum başta olmak üzere beynimiz için gerekli olan gıdaların veya elementlerin yeterli bir şekilde alınması sağlıklı olması için uygun olan bir beslenme biçimidir. Yaşamımızdaki bizi etkileyen olumsuzlukları, beslenmedeki yanlışlıkları, düzensiz uyku biçimini dikkate alır ve uygularsak unutkanlığın önüne de geçmiş bulunuruz.

 

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir