Imdb Puanı Neye Göre Belirlenir

Imdb Puanı Neye Göre Belirlenir?

IMDb, tam açılımı ile İnternet Movie Database, neredeyse tüm filmlerin, dizilerin, Imdb Puanı Neye Göre Belirlenir? reality showların geniş bilgisinin bulunabileceği bir internet ansiklopedisi adeta. Filmlerin/dizilerin yönetmen, oyuncu kadrosu, fragmanı, aldığı ödüller vs. hakkında bilgi bulunabileceği gibi bu filmler hakkında eleştiri yazıları ve yönetmenin diğer filmlerine kadar kapsamlı bilgi verilmektedir.

Nasıl Oy Kullanılır?

IMDB’de oy kullanmak için üye olmanız gerekiyor. Üye ol (Sign up) butonuna bastıktan sonra üye oluyorsunuz. Üye girişi (Sign in) yaptıktan sonra oy vermek istediğiniz film veya dizinin adını arama butonuna yazıyorsunuz. Film veya dizilere 1’den 10’a kadar oy verilebiliyor.

Imdb Puanı Neye Göre Belirlenir?

Puanlama Nasıl Yapılıyor? Puanlama üyelerin verdikleri oy ortalamasına göre belirleniyor. Bu ortalamaya göre imdb liste yapmaktadır. Top 250, Bottom 250 gibi listeler oluşturulmaktadır. Ancak bu listeler sadece kullanıcı oylarının ortalaması alınarak yapılmaz. Çünkü bu şekilde sağlıklı ve adaletli bir sonuç çıkmaz. Örneğin; A filmi için sadece iki kullanıcı oy kullanmış ve oy ortalaması 9, B filmi için 100 bin oy kullanılmış ve oy ortalaması 7,5 olsa bu durumda 100 bin kişinin oy kullandığı film 2 kişinin oy kullandığı filmden daha az beğenilmiş denilse sağlıklı bir analiz yapılmış olmaz. Imdb Puanı Neye Göre Belirlenir? Bu nedenle IMDb top 250 listesi gibi listeler için Bayesian Hesaplama Yöntemi kullanılmaktadır.

Imdb Puanı Nasıl Belirleniyor

Bayesian Hesaplama Yöntemi Nedir? Bu hesaplama yöntemi ile puan belirleme yapılır. Ancak sadece “regular” kullanıcıların yani düzenli olarak IMDb sitesinde aktif olan kullanıcıların oyları hesaba katılır. Bu kural sayesinde bot hesapların kullandığı oylar devre dışı kalmış olur.

 Puan belirleme şu formüle göre yapılır:

 Ağırlık Puan = (v / (v+m)) x R + (m / (v+m)) x C

 R = Olağan ortalama puan

 v = Oy sayısı

 m = Listede yer almak için gerekli minimum oy (3000 oy)

 C = Tüm rapor dahilindeki ortalama puan (6,9)

 

 Bu formüle göre hesaplanan puana göre filmler Top 250, Top 50 gibi listeler halinde sıralanır.

Imdb Puanı Nasıl Uygulanır
Imdb Puanı Nasıl Uygulanır

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir