Güvercinler Kaç Yıl Yaşarlar?

Ülkemizde geleneksel olarak yüz yıllardan beri güvercin yetiştiriciliği hobi olarak yapılır. Güvercinler Kaç Yıl Yaşarlar? Bu hobi zor ve uğraştırıcı olarak görülse de sonuçların düşünüldüğünden daha kolay alındığı bilinmektedir. Çünkü güvercinler kolay öğrenebilen ve evcilleştirilmeye oldukça yatkın hayvanlardır.

Güvercin Cinsleri

Güvercinler ülkemizde ve dünyada oldukça fazla türü olan bir kuştur ve hemen hemen her ülkenin kendine has güvercin cinsleri vardır. Uzmanlar dünyada üç yüzü aşkın güvercin cinsinin olduğu tahmin etmektedir.

Ülkemizde hemen hemen her gün gördüğümüz güvercin türü Posta Güvercini olarak adlandırılır. Üstün yön yetenekli bu güvercinler, geçmişte mektup göndermek ve almak üzere yetiştirilmiş ve bu ismi almışlardır. İyi bakıldığı takdirde yaşam süreleri ortalama on beş yıl olup günde bin kilometreye kadar mesafeyi ortalama seksen kilometre gibi bir hızla kat edebilirler.

Güvercinler Kaç Yıl Yaşarlar?

Güvercinler Kaç Yıl Yaşarlar?

Güvercinler Kaç Yıl Yaşarlar?

Güvercinlerin Ortalama Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Güvercin yetiştirmek meşakkatli bir iş olduğundan güvercin yetiştirmek isteyenlerin aklında her zaman yaşam süreleriyle ilgili bir takım sorular vardır. Güvercinlerin yaşam sürelerini etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerden en önemlisi güvercinlerin geçirebileceği hastalıklardır. Güvercin uzmanlarına göre bu hastalıklara sebep olan faktörler ikiye ayrılmıştır. Bunlar; önlenebilir ve önlenemeyen stres faktörleridir.

Başlıca Önlenebilir Stres Faktörleri:

 – Yanlış ve yetersiz besleme,

 – Kümeste kümes kapasitesinin üzerinde güvercin bulunması,

 – Güvercine bir yıl içinde birden fazla yumurtlama yaptırılması,

 – Kümesin yeterince havalandırılmaması,

 – Kümes değişikliği.

Başlıca Önlenemeyen Stres Faktörleri:

 – İklim değişiklikleri,

 – Güvercinlerin üreme ve yavru yetiştirme süreleri,

 – Tüy dökme zamanları.

Yukarıda saydığımız doğal süreçlere engel olmak mümkün olmasa da önlenebilir stres faktörlerini yönetmek güvercin yetiştiricilerinin elindedir. Güvercinler Kaç Yıl Yaşarlar? Bu faktörlere dikkat eden yetiştiricilerin güvercinlerinin cinsine de bağlı olarak ortalama 10 -15 yıl arası yaşadıkları görülmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Güvercinler Kaç Yıl Yaşarlar? Güvercinler Kaç Yıl Yaşarlar? için yorumda bulun

    Güvercinler Kaç Yıl Yaşarlar? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Güvercinler Kaç Yıl Yaşarlar? için ilk yorumu yapabilirsin.