Enerji Kimlik Belgesi Kimlerden Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi Kimlerden Alınır? Kanunla beraber zorunlu hale gelen enerji kimlik belgesi için, internet üzerinden “Enerji Kimlik Belgesi Kimlerden Alınır?” araştırması yapılmaktadır. Bizler de merak edilen bu soruyu sizler için cevaplandırıyoruz.

Enerji kimlik belgesi mutlaka yetkili kurumlardan alınmalıdır. Enerji Kimlik Belgesi SMM belgesi olan mimarlar ya da mühendislerin olduğu kuruluşlar tercih edilmelidir. Yeni yapılan binalar için bu kişilerden belge alabilirsiniz. Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen EVD (Enerji Verimlilik Danışmanlık Şirketleri) Şirketleri tarafından verilir. Bunların dışındaki kurumlardan aldığınız enerji kimlik belgeleri ne yazık ki geçerli değildir.

Enerji Kimlik Belgesi Alımı

Enerji kimlik belgesi almak zorunlu hale geldi. 2011 yılından önce binanız yapıldıysa, yukarda belirtilen kurumlardan mutlaka belge almanız gerekiyor. Daha sonra binanız için gerekli olan testler ve incelemeler yapılacaktır. Testlere göre binanızın enerji seviyesi belirlenecek ve enerji kimlik belgenizi alabileceksiniz.

Elbette enerji kimlik belgesi için belirli bir standart bulunmaktadır. Eğer enerji kimlik belgesi almak için, binanızın verimliliği yeterli ise, belgeyi alabilirsiniz. Bunun içinde belgenizin mutlaka A, B ya da C olması gerekmektedir. Eğer binanızın enerji seviyesi bu harflerden düşük ise, belgenizi istenilen düzeltmeler yapıldıktan sonra alabilirsiniz. 2011 yılından önce yapılan binalar için bir sınırlandırma bulunmamaktadır.

Enerji Kimlik Belgesinin Fiyatları Hakkında

Enerji kimlik belgesinin fiyatları da merak edilen konuların arasında yerini alıyor. Binalar için enerji kimlik belgesinin fiyatları, binanın durumuna, yapılan incelemelere ve binanın yaşına göre değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda binanın metrekaresi de önemli bir noktadır. Genel olarak 70 metrekareden az bir bina için çıkan ortalama rakam 320 TL civarındadır. Bu rakam 8 ila 10 katlı bir bina için daha da değişmektedir. (Ortalama rakam 500 TL ila 1000 TL)

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir