Elektronik Seyir Defteri Nedir

Elektronik Seyir Defteri Nedir?

Seyir defteri: Kara, hava ve deniz taşıtlarının özellikle de ticari olanlarının kullandığı bir tür denetim ya da kayıt uygulamasıdır, taşıtlardaki kara kutu denilebilir. Elektronik Seyir Defteri Nedir? Elektronik Seyir Defteri Hangi Alanlarda Kullanılır? İlk gemilerde kullanılmaya bağlanmıştır, Tabii elektronik olarak değil. Kaptanın günlüğü diyebileceğimiz, gün içinde kayda değer olayları not aldığı bir tür defterdir.

Günümüzde ise; gene gemiler başta olmak üzere tren gibi raylı taşıtlarda, tırlarda ve uçaklarda kullanılıyor. Uçaklardaki seyir defterine “kara kutu” deniyor. Tırlara ait olan seyir defterine ise “takigraf” deniyor.

Elektronik Seyir Defteri Nedir?

Elektronik Seyir Defteri Ne İşe Yarar? Denetim için kullanılır. Kaydedilen bilgilerin ya da çıktıların yetkililer tarafından kontrol altında tutulmasını sağlar ve tamamını elektronik sistemlerle uygular. Elektronik Seyir Defteri Nedir? Gemilerde: Özellikle de balıkçı gemilerinde, geçen senelerde “BAGİS” adılı, balıkçı gemilerini izleme sistemi zorunlu kılınmıştır. Bu denetim; geminin hızını, avlama faaliyetlerini ve avlanan su ürünlerine ait verileri toplar ve yetkili bakanlıklara iletir.

Trenlerde: Gene aynı şekilde trenin hızını ve prosedür gereklerini denetler.  Uçaklarda: Uçak ile ilgili; Kokpitteki tüm telsiz konuşmalarını, zamanı, irtifa değerlerini, hızı, konumu, yakıt durumunu, yönü ve tekerlek konumuna kadar detaylı bir şekilde tüm verileri kaydeder.

Tırlarda: Aracın hızını, kullanım süresini ve şoförün dinlenme süresini kaydeder. Kullanılması Zorunlu mudur?    İşlerin olumlu yönde, kanunlara muvafık bir şekilde ve yasa dışı faaliyetleri önlemek için zorunlu kılınmıştır.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir